Back to Corp-gov

G R (Graeme) Liebelt

 

(BEc (Hons), FAICD, FTSE)

Graeme Liebelt

Independent Non-Executive Director and Chairman

Mr Liebelt was Managing Director and Chief Executive Officer of Orica Limited, a position he held for six and a half years.  During his 22 years with the ICI Australia/Orica group he held a number of senior positions, including Managing Director of DuluxGroup Limited, Chairman of Incitec Ltd, Director of Incitec Pivot Ltd and Chief Executive of Orica Mining Services. He was an Executive Director of the Orica Group from 1997 until March 2012.

Mr Liebelt is also a Director of Australia and New Zealand Banking Group Limited, Australian Foundation Investment Company Ltd, DuluxGroup Limited and Carey Baptist Grammar School. He is a fellow of the Australian Academy of Technological Sciences and Engineering and a Fellow of the Australian Institute of Company Directors.

Member of the Human Resources Committee and Audit & Compliance Committee. Chairman of the Nomination Committee and Executive Committee

Director since April 2012, appointed Non-Executive Chairman from December 2013.

 

 


 

Dr Armin Meyer

 

(Dr. sc. techn. Dipl. El. Ing. ETH)

Armin Meyer

Independent Non-Executive Director and Deputy Chairman

Dr Meyer has broad international corporate experience and is based in Switzerland. Until 2009, Dr Meyer was the Chairman of the Board of Ciba Ltd, a position he had held since 2000. He was also Chief Executive Officer of that company between 2001 and 2007. From 1995 until 2000, Dr Meyer was Executive Vice President of ABB Ltd and a member of that group's executive committee. Until April 2013, Dr Meyer was a director of Zurich Financial Services, a global insurance company and was, until the end of 2011, a member of the Executive committee and the foundation Board of the International Institute for Management Development, IMD in Lausanne, Switzerland. In June 2014, Dr Meyer was appointed as a Director of Bracell, a specialty cellulose producer listed on the Hong Kong Stock Exchange.

Dr Meyer is a qualified electrical engineer with a PhD from the Swiss Federal Institute of Technology.

Member of the Nomination Committee and the Executive Committee. Chairman of the Human Resources Committee.

Director since April 2010, appointed Deputy Chairman from December 2013.

 

 


 

Ron Delia

RonDelia-175px.jpg

(MBA, B Sc)

 

Managing Director & CEO

Mr Delia joined Amcor in 2005. He and was appointed to his current role in April 2015 and is based in Zurich. He is a member of the Executive Committee. His former positions at Amcor have been Executive Vice President Finance and Chief Financial Officer, Amcor Ltd (2011-2015) based in Melbourne; Vice President & General Manager, Amcor Rigid Plastics Latin America (2008-2011) based in Miami; Executive General Manager Operations Development, Amcor Ltd (2005-2008) based in Melbourne and Brussels. Prior to joining Amcor, Mr. Delia was an Associate Principal, McKinsey & Company based in New York and also held senior commercial roles in American National Can Co., based in New Jersey.

 

 

 


 

P V (Paul) Brasher

 

(BEc(Hons), FCA)

Paul Brasher

Independent Non-Executive Director

Mr Brasher brings to the Board his local and global experience as a senior executive and director, particularly in the areas of strategy, finance, audit and risk management and public company governance.

Mr Brasher is Chairman of Incitec Pivot Limited and Deputy Chairman of Essendon Football Club. Mr Brasher is a former Non-Executive Director Perpetual Limited (2009 - 2015) and was Chairman of that compny's Audit, Risk and Compliance Committee and a member of the People and Renumeration Committee and Nomination Committee.  From 1982 to 2009, Mr Brasher was a partner of PricewaterhouseCoopers (and its predecessor firm, Price Waterhouse), one of the world’s major chartered accounting and professional services firms, including four years as the Chairman of the Global Board of PricewaterhouseCoopers.

Mr Brasher's former roles include Chairman of the Reach Foundation, Chairman of the National Gallery of Victoria’s Business Council, member of the Committee for Melbourne, board member of Asialink, trustee of the Victorian Arts Centre Trust and member of the Committee for Economic Development of Australia.

Chairman of the Audit & Compliance Committee and member of the Executive Committee.

Director since January 2014. 

 

 


 

E (Eva) Cheng

 

(BA Hons, MBA)

Eva Cheng

Independent Non-Executive Director

Mrs Cheng is a former Executive Vice President of Amway Corporation responsible for Greater China and Southeast Asia (2005-2011). She led Amway's market launch in China in 1991 and held its Executive Chairman position for 20 years. Mrs Cheng has extensive knowledge of fast moving consumer goods and has received numerous accolades for her business talent. In 2008 and 2009, she was named twice in the "World's 100 most Powerful Women" by Forbes Magazine. Mrs Cheng is currently a Director of Trinity Limited (since November 2011), Nestle S.A. (since April 2013) and Haier Electronics Group Company Limited (since June 2013). She is also an Executive Director of Our Hong Kong Foundation (since January 2015). Mrs Cheng previously held positions with Amway (Malaysia) Holdings Berhad (June 2005 – June 2014), Esprit Holdings Ltd (December 2012 – June 2014) and The Link Management Limited (February 2014 - January 2015).

Mrs Cheng is based in Hong Kong

Director since June 2014.

 

 


 

K J (Karen) Guerra

 

(BSc)

Karen Guerra

Independent Non-Executive Director

Mrs Guerra has held senior executive positions in Europe, including President and Director General of Colgate Palmolive France and, as well as Chairman and Managing Director of Colgate Palmolive UK Ltd. Mrs Guerra is currently a Director of Davide Campari-Milano S.p.A (since April 2010) and Electrocomponents PLC (since January 2013).  Mrs Guerra was formerly a Non-executive Director of Inchcape plc, Samlerhuset BV and Swedish Match AB.

Mrs Guerra holds a degree in Management Sciences from the University of Manchester and is based in Switzerland.

Member of Human Resources Committee and the Nomination Committee.

Director since April 2010.

 

 


 

J F (Julie) McPherson

 

(Dip Law SAB, M AppFin, LLM)

Julie McPherson

Company Secretary and Group General Counsel

As both an investment banker and lawyer, Mrs McPherson has broad experience in corporate governance, law, finance and commerce. Admitted as a solicitor in NSW and Victoria and admitted to practice in the High Court of Australia.

Prior to joining Amcor, Mrs McPherson has held executive, legal and commercial positions, including Company Secretary and General Counsel at Goodman Fielder, Deputy Managing Director of Dresdner Kleinwort Benson and Partner, Corrs Chambers Westgarth.

Chairman of the Amcor Superannuation Fund (November 2008 to October 2011), Member of the Takeovers Panel (March 2011 to March 2014) and Member of the Law Committee of AICD (since 2006).

Company Secretary since April 2005.

 

 


 

J L (Jeremy) Sutcliffe

 

(LLB (Hons), OAMP, MAICD)

Jeremy Stutcliffe

Independent Non-Executive Director

Mr Sutcliffe has broad international corporate experience as CEO of two ASX Top 100 companies and has extensive experience of businesses operating in North America and Europe with diverse trading relationships in Asia.  A qualified lawyer in Australia and the UK, Mr Sutcliffe previously held positions with Baker & McKenzie Solicitors, London and Sydney (1982 – 1986) and Sims Metal Management Limited and associated companies (1987 – 2009, including as Group CEO 2002 – 2008) and Interim Managing Director & CEO of CSR Limited (April 2010 – December 2010).

Mr Sutcliffe is Chairman of CSR Limited (since July 2011) and a Director (since December 2008), a Director and Member of the Australian Rugby League Commission Limited (since February 2012), Director of Orora Limited (since December 2013) and a member of the Advisory Board of Veolia Environmental Services Australia Pty Ltd.

Member of the Human Resources Committee.

Director since October 2009.

 

 


 

J G (John) Thorn

 

(FCA, FAICD)

John Thorn

Independent Non-Executive Director

Mr Thorn is a Chartered Accountant and experienced non-executive director and brings expertise to the board in the areas of accounting, financial services, audit, mergers & acquisitions, business advisory, risk management and general management. He has 38 years of professional experience with PricewaterhouseCoopers (PwC), where he was a partner from 1982 to 2003 advising major international and Australian companies. He served on the firm's Board, was the Managing Partner of PwC's Assurance and Business Advisory practice and was the National Managing Partner of PwC until 2003. He has experience in Asia having lived and worked in Singapore and Indonesia.

Mr Thorn is a Director of Salmat Ltd (2003) and a former Director of National Australia Bank Limited (October 2003 - December 2014) and Caltex Australia (June 2004- May 2013). His board committee experience includes Audit Committees (Chairman), Human Resources Committees, IT Committees, Nomination Committees and Risk Committees.

Member of the Audit & Compliance, Executive and Nomination Committees.

Director since December 2004.

 

 


 

No challenge is too big, or too small. Let’s connect

* Required fields